Pisani podaci o vinarskoj tradiciji porodice Rajković datiraju iz 1834. godine, kada je u Srbiji prvi put sproveden popis, mada je po porodičnom predanju ta tradicija ceo vek duža. Porodica Rajković je nosilac jedne od najstarijih priznanja za vino u Srbiji jer je naš predak Miloš Rajković primio Pohvalnicu kralja Aleksandra I Karadjordjevica 1933. godine za vino od autohtone župske sorte grožđa Rskavac, od koje se danas pravi nadaleko čuveno vino Prince. U čast ovog jubileja, nastalo je vino pod nazivom "33", kao jedno od najskupljih vina Srbije, koje je 2013. nagradjeno bronzanom medaljom na Londonskom Decanter World Wine Awards vinskom takmičenju, kao prvo vino iz Srbije u premium cenovnoj kategoriji ikada nagradjeno medaljom na ovom najprestižnijem svetskom ocenjivanju.
Sa 12 hektara sopstvenih zasada vinograda, kako autohtonih (rskavac (prokupac), tamjanika bela i crna) tako i internacionalnih sorti (cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, viogner, malbec) možemo se pohvaliti i najstarijom plantažom Pinot Noira u Srbiji, koju je Vladimir Rajković zasadio po povratku sa studija Vinogradarsta 1963. godine.
Nova dostignuća u enologiji najbolje se ogledaju u liniji vina pod imenom ‘Sofia’. Sofia tamjanika, Sofia Rose od Pinot Noira, namenski sađene kombinacije 4 klona grožđa, i Sofia Cuvee od Merlota, Cabernet Sauvignona i Cabernet Franca predstavljaju moderna stremljenja naše vinarije u svetu dinamične i uvek nove enologije.
Predanim radom na podizanju kvaliteta, naša vinarija se odvažila da na tržište plasira novo vino, belu „33“, barikiranu tamjaniku, kao dokaz da je autohtona priča budućnost srpskog vinarstva.
Uskoro očekujemo izlazak i desertnih vina, napravljenih od tamjanike, Tamjanika kasna berba, koja će pored crne tamjanike i traminca upotpuniti liniju desertnih vina iz probranih godina.
Svim ljubiteljima vina, omogućen je dolazak i obilazak vinograda i vinarije, kao i degustacija naših vina.
Informacije o vinogradu
Površina vinograda: 12 hektara
Sorte koje se uzgajaju: Tamjanika, prokupac, pinot noir, merlot, C.S., C.F, malbec, shiraz.
Starost loza: Vinogradi prokupca su stariji od 100 godina, u posedu naše vinarije je i najstarija plantaza Pinot noira u Srbiji iz 1963. godine. Internacionalne sorte su sadjene od 2007. godine do danas.
Tip zemljišta na kom se uzgaja grožđe: Kombinacija kamena, peska, smonice, gajnjače i „bele“ zemlje.
Nadmorska visina vinograda: od 350 do 380 metara
Klima: Umereno kontinentalna, sa posebnom „Župskom“ mikroklimom. Župski region ima najviše sunčanih sati u godini na području kontinentalnog Balkana, dok su noći hladne, što pogoduje održanju kiselina, antocijana, aromatskog kompleksa i svežine vina.
Prinos po hektaru: izmedju 6 i 7 hiljada kilograma.
Pozicija vinograda: Zavisi od sorte grožđa, dominira ekspozicija istok-jugozapad.
Godišnja proizvodnja: 60.000 boca
Da li se bavite vinskim turizmom: Da, u okviru vinarije postoji degustaciona sala sa 30 sedećih mesta.