Vinogradi Lipovac vinarije se nalaze, kako oni kažu, na najlepšem mestu u Crnoj Gori, u selu Građani. Selo čine prelepe planinske padine koje okružuju poznati nacionalni park Skadarsko jezero. Ovi predeli su oduvek bili poznati širom Balkana po svojim kvalitetnim vinima, ali su se uglavnom ograničavali na domaću potrošnju, što danas nije slučaj jer vinarija Lipovac trenutno razvija jedan sveobuhvatan enološki projekat.
Selo Građani je pozicionirano na 400 metara nadmorske visine i čini centar gde se spajaju vetrovi koji dolaze sa jedne strane sa mora a sa druge sa planina. Upravo te vazdušne struje svojim spojem stvaraju idealne uslove za uzgoj belih sorti koje im pružaju optimalan odnos svežine i moći.
Pored sela Građani, vinarija poseduje vinograde i u selu Zagarac koje se nalazi u okolini Podgorice sa površinom od 22 hektara. U ovom delu Crne gore zastupljena je toplija mikroklima sa odličnim protokom vazduha, čineći idealne uslove za uzgoj crvenog grožđa.
Pored sela Građani, vinarija poseduje vinograde i u selu Zagarac koje se nalazi u okolini Podgorice sa površinom od 22 hektara. U ovom delu Crne gore zastupljena je toplija mikroklima sa odličnim protokom vazduha, čineći idealne uslove za uzgoj crvenog grožđa.
Jedinstvenost vina Lipovac jeste u tome što osim tradicionalne tehnologije proizvodnje vina i čuvanja u buradima od barika i cisternama od inoksa, enolozi takođe koriste amfore i kvevre. Način pravljenja vina u kvevrima je poznat još iz vremena države Urartu, otprilike u 8. veku pre naše ere i dospela je na spisak nematerijalnog kulturnog UNESCO nasleđa 2011. godine.
Tradicija proizvodnje vina iz amfora, koju su do savršenstva doveli stari Grci i Rimljani omogućava nam da se vratimo vekovima unazad i probamo napitke kao što su pravili naši predaci.
U vinariji se trude da očuvaju crnogorsku istoriju i tradiciju, a za proizvodnju vina su odabrali put biointegralnog vođenja gazdinstva.
To znači da počevši od samog sađenja loze pa sve do točenja vina u boce ne koriste veštačke i sintetičke materije i tehnologije koje mogu naštetiti okolini.
Berba grožđa se vrši ručno a korišćenje tehnike je ograničeno ukoliko teške mašine previše zbijaju zemljište. Prilikom realizacije nedozrele berbe 2/3 plodova se odstranjuje, kako bi se u preostaloj trećini sakupilo što više šećera i mineralnih materija. Godišnja proizvodnja vinarije je 50.000 boca sa tendencijom rasta, što ovu vinariju izdvaja kao najveću privatnu vinariju u Crnoj Gori.
Takođe, trude se da autohtone sorte kao što je Žižka koja je u odumiranju, ponovo vrate u svoje vinograde.
Vinova loza se gaji u potpunoj harmoniji sa prirodom i pruža kvalitetno grožđe koje maksimalno odražava svojstva terroir vina i regije u kojoj je nastalo. Sam terroir koji je više kamenit sa dosta sunčanih dana i odličnog strujanja vazduha sa planina i mora, dali su podsticaj od strane prirode da kroz svoje vino izraze ono najbolje što se može nastati od grožđa. A to je božansko piće koje je ne samo odlično za zdravlje već i raspoloženje.
Osetite i Vi tradiciju naših predaka i poručite vina Lipovac: